poniedziałek, 25 stycznia 2021

Znaki, których używasz na co dzień, czyli: Co było pierwsze?

Gdyby podsumować to, co było omówione do tej pory, to mamy za sobą alfabet migowy, pisanie zrozumiałych komunikatów, ogólne wprowadzenie do tematu posługiwania się PJM. Odsyłałem też osoby zainteresowane do stron internetowych pokazujących miganie cyfr i liczb oraz miesięcy. 

Jeden z ostatnich postów opisywał, że nie znając żadnych znaków migowych, wyrazić można naprawdę wiele, dzięki swoim emocjom i przypisanym do nich, typowym zachowaniom. W czteroczęściowym cyklu Praca z materiałem znalazło się około 70 słów, które w połączeniu z wcześniejszymi informacjami dają sporą wiedzę. A Metoda Birkenbihl, poprawnie zastosowana może sprawić, że nie za bardzo musisz się wysilać, żeby to wszystko zapamiętać. 

A teraz znowu same pozytywy. Znaki, których prawdopodobnie używasz na co dzień, od lat, a używane są w PJM. I prawdę mówiąc, nigdy się nie zastanawiałem, co było pierwsze, czy język mówiony przejął je od języka migowego, czy też było na odwrót. Istotne jest to, że znaki, które opiszę i przedstawię, są znane i używane przez wiele osób. A pisząc 'wiele' mam na myśli świat, a przynajmniej świat tzw. kultury zachodniej.

Oczywiście poniższe zestawienie nie wyczerpuje tematu. To tylko kilkadziesiąt przykładów, które możecie uzupełniać własnymi. Oprócz tego w następnych postach przedstawię dwa inne sposoby na naukę i zapamiętywanie nowych znaków. Łączą się one z dzisiejszym tematem nierozerwalnie. I być może tam znajdziecie informacje, których spodziewaliście się tutaj.


Międzynarodowy wydźwięk uśmiechu

To chyba najbardziej znany przekaz, jaki może być. Niemowlak o każdym kolorze skóry powala tym nawet największych buraków w swoim otoczeniu. W każdym języku, w każdym kraju uśmiechem można wyrazić wiele i przełamać sporo barier. 

Na pewno też zauważyliśmy, że są jego różne odmiany. Od szczerego, który widoczny jest w oczach, w całym człowieku, poprzez ironię albo uśmiech człowieka zgorzkniałego, a skończywszy na uśmiechu samymi ustami, udawanego, wymuszonego. I potrafimy to doskonale wyczuć, czy odczytać. 


Pokazywanie i nie pokazywanie palcem

W kulturze słyszących nieładnie jest pokazywać palcem. W PJM nie jest to czymś złym. Gest pokazania palcem czegoś lub kogoś po prostu oznacza 'zobacz' albo 'spójrz'. Oczywiście warto przy tym zwrócić uwagę na mimikę, jaki ktoś ma stosunek do pokazywanej rzeczy czy osoby. 

Wiadomo, że dla 'potrzeb' świata słyszących, Głusi nie pokazują wszystkiego palcem, wiedzą, że ogólnie nie jest to mile widziane, dlatego też mają swoje zamienniki. Ruch głową albo odpowiednie spojrzenie.


No to zaczynamy, czyli ten, ta, to

Ograniczę się tylko do niezbędnych opisów. 

Wszystko zależy od tego, gdzie jest 'ten', albo gdzie jest 'tam'. Wiadomo, że zazwyczaj pokazuje się właściwą stronę, czy kierunek. 

ten, ta, to, ja, ty, on/ ona, tu, tam, chodź, za mną, chodź tu, patrzenie w dal, patrzenie w górę



Ruchy głową

Co najmniej dwa znaki nie dotyczą Bułgarii :)

tak, nie, spojrzyj tam, rozglądanie się, co tam? (słychać), niedowierzanie



Czasami i słyszący wytykają

wytykanie palcem, źle, niedowierzanie (widzisz tu tramwaj?), wiadomo ;)



A teraz pomachajmy

do niczego, emocje, powitanie, pożegnanie, przyciąganie uwagi, zapach, odór, 'przewietrzanie', spokojnie, cicho (można go połączyć z poprzednim znakiem)



Gesty ogólnoświatowe

Dzięki środkom masowego przekazu jakiś znak używany w jednym kraju zaczął funkcjonować w innych państwach. Zawsze trzeba przy tym pamiętać, że w niektórych środowiskach dany gest oznaczać może zupełnie coś innego. Można nim kogoś obrazić lub zachęcić do określonego działania.

ok, prima, wygrażanie, łapka w górę- OK, łapka w dół- źle



Części ciała

Są znaki ideogradiczne opisujące niektóre części ciała, ale w większości przypadków to o co nam chodzi, pokazujemy palcem albo dłonią. 

głowa, oko, ucho, nos, usta, au au boli- umiejscawianie



Czynności

Sporo mają podobieństw nasze języki i w tej sprawie. 

W czasie pandemii powinny być zastosowane inne znaki opisujące kichanie i kasłanie. Zawsze można pokazać je na zgięciu między ramieniem a przedramieniem, ale bardziej chodzi tutaj o wyraziste przedstawienie czynności.

picie, spanie, mycie zębów, jedzenie, ziewanie, zakłopotanie, kichnięcie, kaszel



Proste znaki daktylograficzne

Oczywiście są odpowiednie znaki na pokazanie cyfr i liczb. Czasami jednak coś możemy pokręcić, zapomnieć albo jeszcze się tego nie zdążyliśmy nauczyć. Istnieje też możliwość, że spotkamy osobę Głuchą, która z jakiegoś powodu nie przyswoiła sobie tych informacji. Dlatego też czasami stosuje się uproszczone znaki daktylograficzne. 

W przykładach w filmiku podane są następujące przykłady;

- 1, 0, 2- pokazane osobno- co oznacza te cyfry rozpatrywane osobno oraz

- 1 i 0- pokazane jedna po drugiej, tworzą liczbę 10

- 1 i 2- tworzą liczbę 12

- w połączeniu ze znakiem 'zegarek' otrzymujemy godzinę

- w połączeniu ze znakiem 'pieniądze' otrzymujemy kwotę

1, 0, 2, zegarek- godzina, pieniądze, 10- forma uproszczona




Pieniądze i nie tylko

To zestaw często spotykanych gestów. Na pewno je znasz.

pieniądze, a tam- nic nie szkodzi, obrączka- w związku, głaskanie po głowie, przesyłanie całusa, pijemy, slucham, obserwuję cię



Podsumowanie

Powyższe przykłady ukazują, jak nasze dwie kultury są ze sobą połączone. I co było pierwsze? Kto to wymyślił? Kto od kogo przejął dane znaki? To może być ciekawy temat do rozważań dla wnikliwych. A dla nas ważne jest to, że bezwysiłkowo zdobywamy wiedzę na temat PJM. 

Od dzisiaj będzie bez Zapowiedzi, bo niektóre posty mogą się ukazać spontanicznie i nieoczekiwanie. Zgodnie z informacją na fb postaram się, żeby były krótsze i częstsze.

Pozdrawiam.






VV, czyli o języku obrazowym

I jak tu się jeszcze uczyć, żeby nie uczyć się za wiele, a wiele się nauczyć? Pewnie już zauważyliście, że w językach migowych jest sporo sk...